![]()
Jeszcze nie tak dawno uszycie rolety wydawało mi się zadaniem bardzo trudnym i niezwykłym. Odważyłam się spróbować i dzisiaj twierdzę, że trudniej było mi uszyć zasłony do pokoju córki (pisałam o nich tutaj -
klik). Szycie rolety to naprawdę łatwa praca. Skoro już wiem jak to zrobić to chciałabym się z Wami, tą - opartą na moim doświadczeniu - wiedzą podzielić.
Jak uszyć roletę rzymską? Jak uszyć roletę krok po kroku? Zapraszam na tutorial z cyklu
KROK 1
USTALAMY WYMIARY ROLETY,
Podstawą tworzenia rolety jest ustalenie jej docelowego rozmiaru. W tym celu należy wymierzyć okno bądź otwór okienny, mechanizm dotychczasowej rolety, itp. Celowo nie piszę, co konkretnie należy wymierzyć, ponieważ każdy z Was może mieć inaczej zamontowany mechanizm rolety (do sufitu, do ramy okna, do nadproża nad oknem, itp.). Ja posiadam już mechanizm rolety zamontowany do sufitu.
Mierzę listwę, do której umocowana będzie tkanina rolety (to będzie szerokość) oraz ustalam długość tej tkaniny, jaką chcę mieć po rozwinięciu rolety.
Po dokonaniu pomiarów wiem, że moja roleta będzie miała docelowe wymiary 100x180 cm.
KROK 2
TWORZYMY WYKRÓJ ROLETY
Przygotowanie wykroju rolety to - wydawać by się mogło - bardzo prosta sprawa, bo zwykły prostokąt lub kwadrat. W zasadzie tak, choć trzeba troszkę pobawić się w matematykę:)
Ja zakładam, że na początek nikt się nie będzie bawił w łączenie tkanin i swoją pierwszą roletę chce uszyć z jednego kawałka materiału. Dlatego ustalając wymiary wykroju na roletę przyjmuję, że szyć będziemy z jednego kawałka tkaniny.
Wcześniej ustaliłam, że:- docelowa szerokość rolety u mnie to 100 cm - do tego wymiaru dodaję po 2 cm na podwinięcie na każdy bok szerokości, czyli w sumie 4cm, co daje mi wymiar 104cm.
100+2+2 = 104 cm
- Docelowa długość rolety u mnie to 180cm, dlatego do tego wymiaru:
- dodaję 2 cm na podwinięcie dołu rolety.
- dodaję 7cm na podwinięcie góry rolety i wszycie taśmy rzepowej
- dodaję również zapasy na tuneliki, w których zamontowane zostaną "patyczki" usztywniające roletę. Ile cm? Wszystko zależy od tego, ile tych tunelików ma powstać. Ja w swojej rolecie założyłam, że tunelików będzie 5 sztuk. Na 1 tunelik przyjmuję 1cm, ale tylko dlatego, że mam wąskie "patyczki". W sytuacji, gdy średnica Waszych patyczków jest większa musicie odpowiednio duży zapasa na jeden tunelik zaplanować.
Zatem 5 tunelików po 1cm każdy daje mi dodatkowe 5cm.
5 tunelików podzieli moją rolete na 6 części, z czego każda część będzie po zszyciu miała długość 30 cm.
6 kawałków * 30 cm każdy = 180 cm, czyli dokładnie tyle, co docelowa długość mojej rolety.
Po tych wszystkich wyliczeniach już wiem, że muszę przygotować materiał o wymiarach 104x194cm. 100+2+2 = 104 cm
180+2+7+ 5 = 194 cm
KROK 3
PRZYGOTOWANIE MATERIAŁU DO SZYCIA
Mamy wykrojony materiał na naszą roletę zgodnie z wyliczeniami wykonanymi w pkt.2.
Mamy określoną ilość tunelików - u mnie 5 szt.
Czas na przygotowanie naszej tkaniny do szycia.
W szyciu rolety rzymskiej najwięcej czasu zajmuje prasowanie:) Kiedy skończymy prasować przyjdzie czas na szycie, ale zapewniam Was, że to już będzie przyjemność. Zatem zapraszam za chwilę do żelazka....
Zanim jednak prasowanie przygotowuję sobie linie pomocnicze.
Linie pomocnicze można wykonać na prawej stronie materiału. Ja wykonuję je na lewej, bo nigdy nie wiem czy potem linie na prawej stronie znikną:)
Na dłuższych bokach tkaniny (tych, które mają 194 cm) odmierzam 2cm od brzegu i rysuję linię.
Taką samą odległość wymierzam i rysuję na dole naszej rolet.
Na górze rolety o szerokości odmierzam 7cm od brzegu i rysuję linię pomocniczą.
W efekcie mamy narysowane linie pomocnicze:
na obu bokach długości - 2cm od brzegu tkaniny
na dole rolety - 2 cm od brzegu tkaniny
na górze rolety - 7 cm od brzegu tkaniny
Następnie przechodzimy do narysowania linii pomocniczych pod nasze przyszłe tuneliki na patyczki usztywniające. Zaczynamy rysowanie od góry tkaniny.
Z wcześniejszych wyliczeń wiem, że długość poszczególnych części między tunelikami ma wynosić 30 cm. Po dokonaniu pomiary patyczków, wiem, że muszę przygotować tunele o średnicy 0,5 cm.
Rysowanie linii pomocniczych rozpoczynam od góry rolety i od wyrysowanej wcześniej linii 7cm od brzegu materiału. Pierwszą linię pomocniczą na pierwszy tunelik zaznaczam 30,5cm od linii pomocniczej wyrysowanej u góry rolety.
Kolejne linie rysujemy w odległości 31cm od poprzedniej a ostatnią w odległości 30,5cm. Dlaczego tak?
Jak napisałam wcześniej, każda część rolety przedzielona tunelem będzie miała docelowo 30cm długości a sam tunelik średnicę 0,5 cm.
Pierwsza część ma jeden tunelik na dole ( u góry będzie wszyta taśma rzepowa, na którą zostawiliśmy zapas 7cm), więc 30+0,5 = 30,5cm.
Kolejna część materiału ma już tunelik na górze i na dole, czyli 30+0,5+0,5 = 31cm.
Ostatni kawałek materiału ma jeden tunelik, więc 30+0,5=30,5 cm.
Mam nadzieję, że zrozumieliście i nie zagmatwałam za bardzo.....może rysunek Wam troszkę pomoże.
Przyznaję, że wytłumaczenie tej części sprawia mi największą trudność:)
Linie pomocnicze na tuneliki możecie wykonać na prawej stronie materiału. Ja robię je na lewej, ale przyznaję, że łatwiej jest je mieć na prawej.
Odległości pomiędzy liniami pomocniczymi.
Jeżeli udało Wam się tę część zrobić - przygotować linie pomocnicze na tuneliki - to jesteśmy coraz bliżej końca. Teraz już czas na prasowanie:)
KROK 4PRASOWANIENie wiem czy kolejność prasowania ma znaczenie, ale ja prasuję w takiej kolejności w jakiej będę szyć.
Zaczynam od zaprasowania dłuższych boków, czyli tych o długości 194 cm.
Materiał leży prawą stroną na desce.
Brzegi tkaniny przykładam do wyrysowanej wcześniej linii 2cm od brzegu i zaprasowuję.
W ten sposób uzyskałam zaprasowanie o szerokości 1cm.
Powstały zaprasowany brzeg zawijam do wewnątrz i zaprasowuję na szerokość powstałego wcześniej zaprasowania,czyli 1cm. W ten sposób bok mamy podwinięty.
Kiedy podwiniemy dłuższe boki tkaniny to zabieramy się za podwijanie dołu i góry. Metoda ta sama, czyli najpierw brzeg materiału zaginamy do linii i zaprasowujemy a następnie ponownie na szerokość powstałego pierwszego zaprasowania.
Docelowo dłuższe boki oraz dół będą miały 1cm podwinięcia a góra 3,5 cm podwinięcia.
Na samym końcu zaprasowujemy linie pomocnicze pod tuneliki, czyli składamy materiał lewą strona do lewej wzdłuż narysowanej linii i prasujemy.
Tutaj już pewnie wiecie, dlaczego sugerowałam wykonywanie tych linii na prawej stronie materiału. Dla mnie nie jest problemem posiadanie linii pomocniczych na lewej stronie, ale jeżeli łatwiej będzie Wam prasować widząc linię to narysujcie ją na prawej stronie tkaniny.
Wszystkie zaprasowania mamy gotowe, więc teraz najprzyjemniejsza rzecz, czyli szycie:)
KROK 5
SZYCIE
Szycie rozpoczynam od dłuższych boków materiału.
Staram się szyć możliwie najbliżej wewnętrznego brzegu podwinięcia.
Jeżeli ktoś z Was ma kłopoty z prostym szyciem polecam metodę "na stopkę". Na czym polega?
Brzeg stopki prowadzę równolegle do brzegu podwinięcia. Igłę ustawiam w pozycji, która zapewni mi szycie możliwie blisko wewnętrznego brzegu podwinięcia. U mnie jest to ustawienie igły jak najbliżej lewej strony.
Po przeszyciu boków tak samo postępuję z podwinięciem dołu.
Następnie zabieram się za nasze tuneliki.
Składam tkaninę lewa strona do lewej zgodnie z zaprasowaniem, które przygotowałam wcześniej.
Szyję 0,5cm od brzegu zaprasowania. Powtarzam tą czynność tyle razy, ile ma powstać tunelików.
Po przeszyciu wszystkich tunelików uzyskujemy taki efekt, jak na zdjęciu. Odległość między tunelikami powinna dokładnie taka, jak zaplanowaliśmy - u mnie jest to 30cm.
Na koniec czas na przyszycie taśmy rzepowej na górze rolety i wykończenie góry.
Po zaprasowaniu góry naszej roletki i po odwinięciu zaprasowania wygląda to tak.
Pierwszą zaprasowaną część od brzegu tkaniny zawijamy do dołu a do drugiej będziemy przyszywać taśmę rzepową. Przypinamy lub fastrygujemy taśmę równolegle do linii wyznaczonej przez zaprasowanie.
Po przypięciu wygląda to tak.
Przyszywam taśmę do tkaniny.
Po przyszyciu składamy materiał wzdłuż zaprasowanej linii - zwróćcie uwagę, że przyszyta taśma rzepowa jest od lewej strony naszej rolety. Tak ma być.
Spinamy razem z tkaniną.
Przyszywamy nasze podwinięcie z taśmą rzepową jak najbliżej wewnętrznego brzegu podwinięcia.
Dzięki takiemu szyciu po prawej stronie jedynym widocznym szwem będzie szew z przyszycia podwinięcia. Szwy z przyszywania taśmy rzepowej nie będą widoczne, bo są ukryte pod podwinięciem.
Coś czuję, że skomplikowałam:)
KROK 6
PRZYGOTOWANIE ROLETY DO POWIESZENIA
Jeżeli dobrnęliście do tego momentu to znak, że Wasza roleta przypomina roletę:) To również znak, że moja instrukcja była dla Was czytelna. To chyba pierwszy tutorial, który była dla mnie mega wyzwaniem do przygotowania i wyjaśnienia słowami jak to szycie ma wyglądać:)
Jeżeli doszliście do tego etapu to czas na przyszycie oczek, przez które przewleczecie taśmy z mechanizmu rolety. Można obejść się bez oczek lub zrobić je z tasiemki, ale ja oczka posiadam, więc je przyszywam. Przyszywam po lewej stronie, kilka milimetrów od lini szycia tunelików.
Oczka przyszyte. Teraz już czas na prasowanie przed powieszeniem:)
Po prasowaniu uzupełniamy nasze tuneliki przeznaczonymi do rolet patyczkami.
Wieszamy naszą roletę przyczepiając ją za pomocą taśmy rzepowej to mechanizmu i cieszymy się nowym wystrojem okna. Testujemy i jeżeli wszystko pasuje, nic nie wyszło krzywo (nie powinno) to zabieramy się za kolejną roletę. Ja już kilka uszyłam:)
KONIEC
Mam nadzieję, że przygotowana przeze mnie instrukcja okaże się dla Was pomocna i przydatna. Ciekawa jestem czy całość jest zrozumiała czy może jednak mało czytelna. Podzielcie się swoimi wrażeniami, proszę.
Tak jak wspominałam wyżej, tutorial "Jak uszyć roletę rzymską, czyli szycie wg Adeli" okazał się najtrudniejszym dla mnie do opisania, mimo, że szycie rolety naprawdę należy do zadań z serii "łatwe". Jestem pewna, że jeżeli zrozumiały był dla Was mój przekaz, to z szyciem sobie poradzicie.
Podstawa to wyliczenia - starałam się Wam pokazać jak je wykonać. Samo prasowanie, choć jest czasochłonne to jednak niezbędne. U mnie odpadł etap fastrygowania, ponieważ ja fastrygi nie lubię i nie stosuję (wolę skrupulatnie prasować), natomiast jeżeli Wy czujecie się bezpieczniej z fastrygą to polecam ją zastosować. Samo szycie to momencik:)
Tak naprawdę, to ten sposób na szycie rolety to jeden z wielu możliwych. Ja sama po uszyciu pierwszej rolety mam już pomysły na kolejne. Dół rolety możemy zrobić z falbaną, w falę, podwinięty, itp. Tuneliki można wykonać od lewej strony a nie tak, jak pokazałam od prawej. Można poszaleć z tkaninami, z dodatkami, itp. Jestem pewna, że każdy znajdzie swój pomysł na roletę a moja instrukcja będzie jedynie przewodnikiem, inspiracją to stworzenia własnych kompozycji. I o to chodzi:)
Jeżeli będziecie mieli ochotę przygotować swoją wersję rolety i pochwalić się nią ze mną oraz z innymi czytelnikami - zapraszam. Przyślijcie zdjęcia, kilka słów na temat procesu tworzenia oraz zgodę na publikację zdjęć i tekstu na moim blogu - opublikuję je w kolejnym wpisie z cyklu
Kliknij na obrazek i zagłosuj na mój blog